Pünkösdi gyalogos zarándoklat a ciglédi Szűzanyához

Kürti vendégszeretet és vendégfogadás

2017. június 3. és 4. között, pünkösdkor gyalogos zarándoklat indult Udvardról a Kürt melletti Ciglédkébe. A zarándoklat az udvardi Kálváriától indult, ahonnan két zarándok indult útnak, egy gellei és egy nyitrai. Mivel pünkösdkor sokan elmentek Csíksomlyóba, ezért csak ennyien jöttek össze, hogy elzarándokoljanak a ciglédi Szűzanyához. Sajnos a hazánk szép búcsújáróhelyeit sem ismerjük, pedig Ciglédke is van olyan szép és lelkileg is legalább annyit ad, mint egy csíksomlyói búcsú, ha nem többet.

A zarándokok az érsekújvári vasútállomásról autóbusszal mentek el Udvardra. A falu elején leszálltak és meglátogatták a szépséges udvardi Kálváriát. Itt megpihentek, megreggeliztek és imádkoztak. Körbejárták a kegyhely szépséges, felújított kápolnáit. Itt mindig Szent Kereszt Felmagasztalásának napján, szeptember 14-én szokott búcsú lenni.

Ezután útnak indultak és 9:30 órára az udvardi Szent Adalbert-templomhoz értek, ahol már Nagy András helyi atya várta őket és kinyitotta nekik a templom ajtaját. Imádkoztak a templomban, majd pedig az atya szép zarándokáldásban részesítette az útnak induló zarándokokat. Mikor meglátta a két zarándokot, azt mondta vigasztalásképpen is, hogy: „Nem a mennyiség, hanem a minőség számít!”. Szent László mellszobra előtt imádkoztak és kérték a segítségét, hogy vigyázó keze legyen rajtuk az út során.

Útban Szentmiklóspuszta felé elmondták a rózsafüzért. Mivel nagy meleg volt, ezért délben Fűr előtt egy árnyékos területet kerestek, ahol lefeküdve a földre, egy hosszabb pihenőt tartottak.

Délután 3 körül érkeztek meg a fűri Szent Imre-templom elé, ahol a sekrestyés néni már várta őket. Megkínálta őket hideg ásványvízzel ebben a nagy melegben. Beszélgettek vele, imádkoztak és megtekintették a templomot is.

4 órakor érkeztek meg Ciglédkébe, ahol már a kiskápolnánál várták a zarándokokat. A pünkösdi búcsúra készülődve díszítették, takarították, rendezték a szép Mária-kegyhelyet, melynek környezetét nemrég, összefogással tették rendbe, s azóta is ápolják azt. Friss vízet vételeztek a Szentkút vízéből, majd pedig Szendi Tünde és Jankulár Veronika interaktív módon bemutatta nekik a búcsújáróhelyet. Kaptak egy lapot, amin állítások voltak Ciglédkével kapcsolatban, melyekről el kellett dönteniük, hogy igaz vagy hamis az állítás. A játékba helyi asszonyok, akik díszítettek, is bekapcsolódtak. Az állítások ismertetésénél meséltek, kibővítették a dolgokat és megmagyarázták az állításokat.

Aztán kaptak egy másik lapot, mely során keresve fedezték fel a Szűz Mária kegyhelyét. Felmentek a nagykápolnához, ahol aztán kiértékelték, megbeszélték az adott feladatot. Nagy ötletes volt, hogy ily módon mutatták be a zarándokoknak a csodás helyet. A kiskápolnánál aztán közös képek is készültek a zarándokokkal.

Ezek után átmentek Szendi Tündéék borospincéjéhez, ahol két fajta vadgulyás várta a zarándokokat, melyek nyúlból és szarvasból készültek. A szeretetvendégség során pogácsát is fogyaszthattak, s az ételhez finom borokat kóstolhattak a kürti szőlőhegyen, ahol csodás kilátás nyílt a tájra és a lenyugvó napra.

A zarándokok megtapasztalhatták a kürtiek végtelen vendégszeretetét, hiszen már a kiskápolnánál is kaptak kalácsot az estére és pogácsát is csomagoltak nekik.

Az aznapi zarándoklás a kürti Mindenszentek templománál zárult, ahol Maga Péter helyi atya beengedte őket a templomba és itt esti imádsággal zárták a napot.

A zarándokok a faluházán aludtak, ahol ismételten egy meglepetés várta őket. Itt kávét és süteményt nyomtak a kezükbe. Kovács Tamás meghívására este elmentek a kürti cserkészotthonhoz, ahol Tamás esküvője alkalmából ünnepséget tartottak a cserkészeknek.

Vasárnap 8:30 órakor 5 kürti csatlakozott a zarándokokhoz, hogy együtt közösen, gyalog tegyék meg az utat Kürtről Ciglédkére. A kürti templom elől indultak útnak és szép időben a szőlőhegyen keresztül megérkeztek a Szűz Mária búcsújáróhelyére. 10 órakor került sor az ünnepi, búcsúi szentmisére a nagykápolnánál, mely nagyon szép volt és a búcsún sokan voltak.

A zarándokokat a búcsú után kivitték a kürti vasútállomásra, ahonnan Érsekújváron keresztül mentek haza. A zarándokok élményekkel és lelkiekben gazdagodva, valamint a kürti vendéglátást megtapasztalva tértek haza otthonaikba.