Krisztus Öt Szent Sebe zarándoklat Márianosztrára

Márianosztra pálos Mária kegyhelyére az Irgalmas Jézus Öt Szent Sebe főbúcsú alkalmával gyalogos zarándoklatot szervezett a Via Mariae polgári társulás. A zarándoklatra 2014. július 4. és 6. között került sor, a zarándoklat Érsekújvárból indult. Az eseményre Török Andrásnál lehetett jelentkezni, a több mint 70 kilométeres táv során a zarándokok két helyen, Kürtön és Ipolyszalkán hálózsákos szálláson szálltak meg.

Az indulás az érsekújvári plébániatemplomból, zarándokáldással történt meg. A zarándoklaton 5-en vettek részt, Érsekújvár mellett Fél, Nyitra és Egyházgelle is képviseltette magát.

Érsekújvár városát földutakon hagyták el és a Zsitva folyón egy vasúti hídon, körültekintően keltek át. A zarándokok szépen virágzó réteket is érintettek és megtekintették az egyre csak érlelődő gabonaföldeket is. A távolban már feltűnt Udvard község a sík területről kimagasló templomtornyával. A zarándokoknak az udvardi Kálváriát a helyi cserkészek mutatták be, ismertették a történetét és a megtekintés után bevezették őket a faluba, megmutatva nekik a helyi templomot és cserkészházukat. A Kálvária ékessége a falunak és igazán rendben van tartva. A Szent Márton-halmon álló Kálvária híres búcsújáróhely. Itt már a 11. században kápolnát létesítettek, később királyi tulajdonban levő kúria és kolostor is létesült (romjai még a 19. században is megvoltak), mely 1554-ben pusztult el. Ennek helyén 1860-ban avatták fel a kálváriát Kesseleőkeői Majthényi Adolf udvardi plébános kezdeményezésére. A Kálvária keleti lábánál haladó kanális egykori a Zsitva főága volt, a folyót később elterelték, ma a dombtól mintegy 1 km-re nyugatra folyik. A Szent Márton-halom a hagyomány szerint 1309-ben egyházi tartományi zsinat helyszíne volt, melynek egyik határozata volt a hajnali, déli és esti harangszó elrendelése egybekötve az Angyali Üdvözlet imájának elmondásával.

A zarándokok egy kis menetelés után megérkeztek Fűr községbe, közben az út során már feltűntek a távoli hegyek is. Elmentek a Zichy-kastély mellett és a sekrestyés néni bemutatta nekik a Szent Imre tiszteletére szentelt katolikus templomot, mely során volt idejük elbeszélgetni és a hölgy a zarándokok szomjúságát is oltotta jó hideg vízzel.

A zarándokok egy kis gyaloglás után megérkeztek a Boldogasszony kegyhelyére, Ciglédre. Ahol Danczi Mónikával találkoztak. Ekkor volt a Kürt nevezetű falvak találkozója, így a települések képviselőihez csatlakozva meghallgathatták e híres búcsújáróhely történetét és számos érdekes történetet hallhattak Mónikától. A domb lejjebbi részén található egy kápolna, ahol a Szentkút vízéből lehet vételezni. A fenti kápolnához az utat szegélyező keresztút vezet fel, mely azért különleges, mert a keresztút 14 hagyományos stációja mellett 7 stáció a Fájdalmas Szűzanya 7 szenvedését, fájdalmát szemlélteti. A keresztút végén emelkedik a kegykápolna, melynek közelében az Örvendező Szűzanya hét stációja emelkedik. Sajnos sok helyütt a stációk felújításra szorulnak. Mónika mondta, hogy e helyen a pálosok telepedtek le és a hagyomány szerint egy alagút indult innen egészen Esztergomig, amelynek a bejárata meg is tekinthető. Átellenben a kegykápolnával, a szántóföld másik oldalán, a domboldalban egy kereszt emelkedik, melynek történetét szintén elmesélte Danczi Mónika. A zarándokok egy szentmisén vehettek részt, melyen többen is voltak, ezért nem fért be mindenki a kápolnába, de a kinti padokon is le lehetett telepedni és jó volt a kihangosítás is.

A zarándokok a szentmise után a szőlők mellett elindultak Kürtre, ahol az aznapi szállásuk volt. Mónika bemutatta nekik a helyi Mindenszentek templomot, benne a zarándokok láthattak egy nagyon régi Szűz Mária szobrocskát is.

Másnap megérkeztek Szőgyénbe, ahol már várták őket…így a templom bejáratánál megvendégelték a zarándokokat. S közben megtekinthették a falu nagy templomát is. A faluból kifelé a zarándokokat egy darabig elkísérte két cserkész is, hogy a jó úton folytassák a zarándoklatukat. A zarándokok élvezték a szép időben való gyaloglást, miközben körös körül szépséges tájakat láttak és dombok között menetelhettek. Az út során fel-felbukkant az esztergomi bazilika is. A zarándokok egyre csak megközelítették a Börzsöny hegyeit.

A zarándokokat Kéménden a helyi plébános úr fogadta és megvendégelte is őket, majd pedig bemutatta nekünk a templomukat. A zarándokok a Garamon átkelve és egy kis gyaloglás után megérkeztek a Börzsöny lábainál és az Ipoly partjánál elterülő Ipolyszalkára. Szép panoráma tárult a szemük elé mikor a falut egy dombról megtekinthették, gyönyörű volt. A zarándokok Szalkára egy napraforgó föld mellett érkezhettek meg. Jó volt látni a kinyílt napraforgókat az út szélén. A vöröstornyú templom megtekintése után megszálltak a faluban.

Az utolsó nap a határ felé láthatták a szalkai tájházat. Átkeltek a határon és beérkeztek Letkésre. A zarándokok útvonala a Börzsöny felé vezetett tovább, mely során elérték kis idő után a piros jelzésű Mária utat. A zarándokok találkozhattak a hegység vadregényes arcával, sokszor gyönyörű látványban volt részük. Megérkeztek a pálos kegyhelyre, megnézték a kegytemplomot és köszöntötték a Szűzanyát, majd pedig indultak tovább a szabadtéri szentmise helyszínére a Kálváriához és dombon emelkedő kápolnához. Innen csodálatos látvány tárult a zarándokok elé a településsel és az őt körülvevő hegyekkel. A zarándokok nagyon sok emberrel részt vettek a szép, ünnepi szentmisén, majd pedig a mise után sok élménnyel gazdagodva indultak hazafelé. Az érkezett búcsúsok közül többen a kisvasutat vették igénybe, hogy lejussanak Szobra, így még ezzel is gazdagodva tértek vissza az otthonukba.